Yem Parasını Ödeyemeyen Çiftçi! Bu Sürüyü Komple Satacağım

Edirne’nin Havsa ilçesine bağlı Hasköy’de küçükbaş hayvan üretici Koray İlergin, yem parasınıödemek için hayvanlarını satmak zorunda kaldığını söyledi.

İlergin, “Ben bu sürüyü komple satacağım çünkü bunun yemini karşılayabilmek için dışarıda ekstradan inşaata git, babamın emekli maaşına, krediye yüklen olmuyor. 300 koyun var. Yem parasını veresiye ödüyoruz” dedi.

Eski CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, bugün üretici Koray İlergin’i işletmesinde ziyaret etti.

İlergin’in sorunlarını dinleyen Gaytancıoğlu, üreticilerin devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

“ONUN HAYVAN SATMAMASI, SÜRÜSÜNÜ ÇOĞALTMASI GEREKİYOR”

Okan Gaytancıoğlu, şunları söyledi:

“Bir üreticimizle beraberiz, koyun yetiştiriyor. Tarlada silaj yapıyor. Buğday, ayçiçeği yetiştiriyor ama hepsinden batıyorsun. Çok üzüldüm. Dedin ki bize, ‘yem parasınıödeyebilmek için koyunlarımı satacağım’. Koray gibi üreticileri, besicileri korumak, onun maliyetlerini düşürmek olmalı. Ona yem desteği vermek olmalı. Onun hayvan satmaması, sürüsünü çoğaltması gerekiyor ki, hem halkımızı sağlıklı ve dengeli besleyecek ete kavuştursun hem de kendisi para yapsın. İşletmesini büyütsün.”

“YEM PARASINI VERESİYE ÖDÜYORUZ”

Üretici Koray İlergin ise şunları söyledi:

“Girdi maliyetlerimiz yüzde 300 arttı. Eğer TÜİK’in açıklamarına göre varsa öyle bir yem fiyatı getirsinler oradan alalım. Ben bu sürüyü komple satacağım çünkü bunun yemini karşılayabilmek için dışarıda ekstradan inşaata git, babamın emekli maaşına, krediye yüklen olmuyor. 300 koyun var. Yem parasını veresiye ödüyoruz. Yem çuvalı 400 liraysa 550 lira olarak ödüyoruz. Hep içten gidiyor. Şu anda sadece fiyat soruyorlar, almıyorlar. Kurtulmak istiyorum. Soruyorlar alan yok. Bunun yemini karmak için mazot, veterinerimiz sağolsun 3-5 aylık senet yapıyor. O şekilde idare ediyoruz. Esnaftan alışveriş yapıyoruz. Esnaf kollamaya çalışıyor ama nereye kadar. Bir koyunun sadece kırkım ücreti olmuş 30-40 lira. Yapağı satmaya kalksan alan yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x