Mahkemeden Skandal Karar: 6 Çocuğa İstismarda Bulunan Bakkala İyi Hal İndirimi

Cinsel istismar suçu işleyenlere verilen cezalarda iyi hal indirimi uygulanması, taciz vakalarının sayısını gün geçtikçe artmasına neden oluyor. Bir iyi hal indirim haberi Konya’dan geldi. 

Konya’da bakkal işleten 55 yaşındaki Osman Ö., yaşları 9 ile 12 arasında değişen 6 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddia edildi. Karara bağlanan davada, Osman Ö., ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan iyi hal indirimi ile toplam 31 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Konya’nın Beyşehir ilçesinde bakkal işleten Osman Ö., geçen şubat ayında iddiaya göre, bakkala alışveriş yapmaya gelen yaşları 9 ile 12 arasında değişen 6 çocuğa, farklı zamanlarda cinsel istismarda bulundu.

Çocuklar, bakkala gittiklerinde Osman Ö.’nün kendilerine cinsel istismarda bulunduğunu ailelerine bildirdi. Aileler, Beyşehir Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulundu.Başlatılan soruşturma kapsamında Osman Ö., gözaltına alındı. İfadesi alınan şüpheli çıkarıldığı Beyşehir Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.

Seydişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Osman Ö. hakkında ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan 48 yıl hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede yaşları 9 ile 12 arasındaki 6 kız çocuğunun mahallelerindeki bakkalı işleten Osman Ö’nün dükkanına gittiği ve burada çocukları sıkıştırıp öpmeye çalıştığı, kucağına oturtarak sarıldığı, farklı tarihlerde birden fazla bu eylemi yaptığı, mağdurların Çocuk İzleme Merkezi’nde alınan ifadelerinin de tutarlı, ciddi ve inandırıcı olduğu anlaşıldığından ‘çocuğun cinsel istismarı’ suçundan yargılanması talep edildi.

Seydişehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan ve suçlamaları kabul etmeyen Osman Ö., savunmasında, ”Suçlamaları reddediyorum, beraatımı istiyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, çocuklara yönelik ‘cinsel istismar’ eyleminin farklı zamanlarda, birden fazla kez gerçekleştiğinin sabit olduğunu belirtti. Eylemlerin sarkıntılık boyutunda kaldığına kanaat getirildiğini ifade eden heyet, cezanın asgari hadden ayrılmayı gerektirir bir durum bulunmadığının anlaşıldığını kaydetti.

Mahkeme, Osman Ö.’ye önce 5’er yıl hapis cezası verdi. Suçun her bir çocuk için birden fazla gerçekleştiği için ceza 6 yıl 3’er aya çıkartıldı. Osman Ö.’nün duruşmadaki tutum ve davranışından dolayı iyi hal indirimi uygulanarak ceza 5 yıl 2 ay 15’er gün olmak üzere toplam 31 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir