Hakeme Saldıran Ankaragücü Başkanı Faruk Koca Hakkındaki Önemli Detaylar!

Ankaragücü ile Çaykur Rizespor arasında oynanan maçın ardından hakem Halil Umut Meler’e yumrukla saldıran Ankaragücü başkanı Faruk Koca’yla ilgili önemli detayları derledik.

Ankaragücü ile Çaykur Rizespor arasında oynanan maçın ardından Ankaragücü Başkanı Faruk Koca sahaya girerek hakem Halil Umut Meler’e yumruk atmıştı. İnfial yaratan bu olayın ardından da Faruk Koca, gözaltına alınmıştı.

Adliyeye sevk edilen Faruk Koca, yumruk saldırısı nedeniyle tutuklandı. Peki gündeme bomba gibi düşen Faruk Koca kim? Futbol camiasına adım atmadan önce karşımıza nerelerde çıkmıştı ve neler yapmıştı? Önemli detaylarıyla Faruk Koca’yı derledik.

1964 yılında Ankara’nın Bala ilçesinde doğan Faruk Koca, AK Parti’nin kuruluşunda yer aldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi 22. ve 23. dönem milletvekilliği yaptı. Faruk Koca, aslında pek bilinmese de o dönemler AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan için önemli biriydi.

Kuruluş döneminde Erdoğan’ın Türkiye’yi birlikte dolaştığı isimlerden biriydi. 2002 ve 2011 yılları arasında aktif olarak siyaset sahasında yer aldı.

Koca, Erdoğan’ın 2014’te Cumhurbaşkanı seçilince taşındığı, 12 yıl oturduğu Keçiören’deki evinin sahibiydi. O dönem Erdoğan’ın ödediği kira merak ediliyordu. Kirasını kendi belirleyen Recep Tayyip Erdoğan, ev sahibi olan AK Parti vekili Koca’ya her ay “1.200 YTL” ödüyordu.

Milletvekili olduğu 2006 yılında kilitli kaldığı arabada bayılan Erdoğan’ı balyozla camı kırarak kurtarmıştı.

Koca, o dönem olayı şöyle anlatmıştı: “Ben Başbakan’ın konvoyundaki diğer araçtaydım. TBMM kapısına geldiğimiz anda makam aracı aniden dönüş yaptı. Harun iyi bir şofördür. Bir dakika içinde hastaneye ulaştı. O esnada kaldırıma çıkmış, bazı arabaların aynalarına çarpmış olabilir. Hastaneye geldiğimizde Ömer Çelik arabadan inerek doktor istedi. O arada korumayla şoför de inince kapılar kilitlendi. Ağır silahlar vardı. Korumalar kapıyı açmak için arabaya ateş etmeyi düşündüler. Ama zırhlı araca ateş etmek kötü sonuçlar doğurabilirdi. Camı kırmak için tuğlayla da vurdular.”

‘O anda yandaki inşaatı gördüm. Bir inşaatçı olarak hemen oradan balyoz getirmelerini istedim. Korumalar koştu getirdi, cama vurdular. Hastanenin yanında inşaat olmasaydı işimiz zordu. Neyse ki balyoz bulundu. Öldü diye düşündük. O anın psikolojisiyle herkes bir şey yapmaya çalışıyordu. Cam çatlatılınca hemen kapıyı açarak Başbakan’a seslendim. “İyi misiniz?” dedim. Bir şey demedi. Nefes alıp almadığına baktım. Aldığını görünce rahatladım. Baygındı. Üstüne başına baktım. Ceketi yırtık değildi. Arabadan alarak hemen içeri götürdük. Yarım saat sonra kendine geldi.’

Faruk Koca’nın 2009 yılında hac dönüşü Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Gümrük Kapısı’nda görevli polislerle tartıştığı ve polise tokat attığı iddia edilmişti.

2009 yılında döner yemeğe giden dönemin Başbakanı Erdoğan’ı 6 üniversite öğrencisi “Biz açız, harçlarımızı ödeyemiyoruz. Siz döner yiyorsunuz!” diyerek protesto etmişti. Üniversite öğrencileri yaka paça gözaltına alınmıştı. Erdoğan’ın döner yediği restoranın sahibi AKP Ankara Milletvekili Faruk Koca’ydı.

2010 yılında Anayasa değişikliği paketinin 8’inci maddesine 327 kabul oyu çıkınca gözler AK Parti içindeki retçilere çevrilmişti. Oylama sırasında Faruk Koca, retçiler listesi yaparken yakalanmıştı. Yazdığı listeden Erdoğan’ın haberinin olmadığını iddia etmişti.

2012 yılında Faruk Koca’ya ait Keçiören’deki inşaatın açıkta bırakıldığı için suyla dolan harfiyat çukuruna düşen ve hayatını kaybeden 10 yaşındaki Sedanur için taksirle ölüme neden olmak suçundan Faruk Koca’ya 1 yıl 8 ay hapis cezası verilmişti. Bu da 12 bin TL para cezasına çevrilmişti.

Üstüne bir de 20 ay taksitle bu cezanın ödendiği ortaya çıkmıştı.

2021 yılında Ankaragücü’nde gerçekleştirilen olağan genel kurulda 1058 oyun 802’sini alan Faruk Koca, başkanlığa seçildi.

TFF geçtiğimiz aralık ayında Fair Play/Adil Oyun Başkan/Yönetici Ödülü’nü Faruk Koca’ya vermişti. TFF, Ziraat Türkiye Kupası’nda Amed Sportif Faaliyetler ile oynanan maç öncesinde futbol ailesine örnek gösterilecek sağduyulu açıklamalarıyla nedeniyle ödülü kazandığı açıklamıştı.

Faruk Koca, ödül için şunları söylemişti: ‘Ödülü taşımanın ödül almaktan daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bu ödülü almak, bundan sonra atacağımız adımlar ve yapacağımız işlerde bize daha da sorumluluk yüklüyor. Fair Play’in yaygınlaşması adına bir kulüp başkanı olarak elimden geleni yapacağımı söylemek istiyorum. Beni ödüle layık gördüğünüz için hepinize teşekkür ediyorum’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x