Deprem bölgesinde 3 milyon 690 bin 218 aboneye fatura düzenlendi

ANKARA – HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a Maraş merkezli depremlerin ardından depremden etkilenen toplam kaç kişiye elektrik faturası gönderildiğini sordu. Bakan Bayraktar, haziran ayında toplam 3 milyon 690 bin 218 aboneye fatura düzenlendiği cevabını verdi.

‘ÇADIRDA YAŞAYAN YURTTAŞIN HASARLI EVİNE BİNLERCE LİRALIK FATURA GELMESİ HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA UYGUN MU?’

Bayraktar’ın yanıtlaması talebiyle Meclis’e soru önergesi sunan Beştaş, depremlerin ardından ağır ve orta hasarlı ev ve iş yerlerinin elektrik ve borçlarının silindiğini, silinen fatura borçlarına yönelik dava ve icra takiplerinin kaldırıldığını hatırlattı. Borçlar silinmesine ve icra takipleri kaldırılmasına rağmen pek çok depremzedeye binlerce liralık elektrik faturası gönderildiğini belirten Beştaş’ın Bayraktar’a yönelttiği sorulardan bazıları şu şekildeydi:

-Halihazırda deprem bölgesi ilan edilen illerde toplam kaç kişiye elektrik faturası gönderilmiştir?

-Deprem bölgesinde kalan yurttaşlara gönderilen elektrik faturalarının toplam tutarı nedir?

-Deprem bölgesindeki yurttaşların elektrik borçlarının silindiğine dair karara rağmen neden fatura gönderilmiştir? Borçlar silindiyse elektrik şirketleri neden silinen borçları tahsil gayretine düşmüştür?

-Halihazırda çadırda yaşayan bir yurttaşın hasarlı evine binlerce liralık fatura gelmesi hayatın olağan akışına uygun mudur? Faturaların kaynağı araştırılacak mıdır?

ESKİ BORÇLAR SİLİNDİ, SONRAKİLER 31 MAYIS’A ERTELENEREK TAKSİTLENDİRİLDİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Beştaş’ın önergesine verdiği cevapta afet bölgesi kabul edilen yerlerde, konutu, işyeri yıkılan, acil yıkılacak, ağır veya orta hasarlı hale gelen elektrik abonelerinin ödenmemiş tüketim bedellerinin silindiğini ifade etti. Elektrik kullanabilir durumda olan tüketicilere dair tahakkuk ve tahsilat işlemlerinin 31 Mayıs 2023 tarihine kadar ertelendiği belirten Bayraktar, “Bu süredeki toplam elektrik tüketimine esas fatura bedellerinin, 2023 yılı haziran ayı fatura döneminden itibaren gecikme zammı olmaksızın 6 eşit taksitle tahsil edilmesine karar verilmiştir” ifadelerini kullandı.

DEPREM BÖLGESİNDE BİR AYDA 3 MİLYON 690 BİN 218 ABONEYE ELEKTRİK FATURASI DÜZENLENDİ

Bakan Bayraktar, çadır ve konteyner kentlerdeki elektrik kullanımına ilişkin soruya kamu kurum ve kuruluşlarını işaret ederek yanıt verdi ve “Çadır ve konteyner kentlerde, kamu kurum ve kuruluşlarının elektrik aboneliklerinin karşılıklı olarak imzalanan sözleşme/anlaşma kapsamında tesis edilmiş olduğu durumlarda ise faturalandırma işlemleri yine tüketimin gerçekleştiği dönemde geçerli ulusal tarife birim fiyatlarına bağlı kalınarak mesken abone grubunda düzenlenip abonelik sahibi kurum ve kuruluşlara fatura edilmektedir” ifadelerini kullandı.

Önergede verilen bu bilgilerin ardından haziran ayı için deprem bölgesinde yer alan illerde mesken abone grubunda üretilen fatura sayısının toplamda 3 milyon 690 bin 218 olduğu belirtildi. Elektrik faturalarının toplam tutarına ilişkin soruysa yanıtsız kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir